Σάββατο 28 Απριλίου 2012

Οι τελικοί του Κυπέλλου Ελλάδας που έμειναν στην ιστορία

Ολυμπιακός και Ατρόμητος διεκδικούν στο ΟΑΚΑ (20:30) το Κύπελλο Ελλάδας, με τους «ερυθρόλευκους» να θέλουν να κάνουν το νταμπλ και την ομάδα του Περιστερίου να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του συλλόγου, στη δεύτερη διαδοχική παρουσία της σε τελικό. Ο θεσμός του Κυπέλλου Ελλάδας μετρά 80 χρόνια ζωής, με την ΑΕΚ να είναι η πρώτη ομάδα που το κατακτά την περίοδο 1931-132 νικώντας 5-3 τον Αρη. Ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα με τις περισσότερες κατακτήσεις (24), με τους Παναθηναϊκό (17) και ΑΕΚ (14) να ακολουθούν. Εντεκα είναι συνολικά οι ομάδες που έχουν κατακτήσει το τρόπαιο (ΠΑΟΚ (4), Πανιώνιος (2), Λάρισα (2) και από μία φορά Αρης, Ηρακλής, ΟΦΗ, Καστοριά και Εθνικός), ενώ άλλες έξι ομάδες ήταν φιναλίστ (Δόξα Δράμας, Πιερικός, Αθηναϊκός, Απόλλων Αθηνών, Ιωνικός και Ατρόμητος το 2011). Το Κύπελλο Ελλάδας δεν διεξήχθη από το 1933 έως το 1938 λόγω οικονομικών προβλημάτων και από το 1941 έως το 1946 εξαιτίας του Β' Παγκοσμίου Πολέμου.

Η δεύτερη τη τάξει εγχώρια διοργάνωση έχει σημαδευτεί από μεγάλες εκπλήξεις, όπως την κατάκτηση του τροπαίου το 1979 από τον Πανιώνιο, που επικράτησε της ΑΕΚ με 3-1. Την αμέσως επόμενη χρονιά η Καστοριά έγινε η πρώτη επαρχιακή ομάδα που κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας επικρατώντας με 5-2 του Ηρακλή, ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν η Λάρισα το 1984, η οποία συνέτριψε με 4-1 τον ΠΑΟΚ και ο ΟΦΗ το 1987, που επικράτησε στα πενάλτι με 3-1 του Ηρακλή (1-1 η κανονική διάρκεια του αγώνα).

Η Δόξα Δράμας ήταν η πρώτη επαρχιακή ομάδα που έφτασε στον τελικό της διοργάνωσης το 1954, χωρίς όμως να καταφέρει να κατακτήσει το τρόπαιο, αφού και στις άλλες δύο παρουσίες της σε τελικό το 1958 και το 1959 ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό.

Το 7-1 της ΑΕΚ επί του Απόλλωνα Αθηνών το 1996 είναι η μεγαλύτερη νίκη σε διαφορά τερμάτων σε τελικό. Τα περισσότερα τέρματα (8), εκτός από αυτό τον τελικό έχουν σημειωθεί στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης (ΑΕΚ-Αρης 5-3), το 1976 στο Ηρακλής-Ολυμπιακός (4-4 στην παράταση) και το 2009 στο Ολυμπιακός-ΑΕΚ (4-4 επίσης στην παράταση). Ο μοναδικός τελικός στην ιστορία του θεσμού που δεν σημειώθηκαν γκολ ούτε στην κανονική διάρκεια, ούτε στην παράταση ήταν το 1997, με την ΑΕΚ να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 5-3 στα πέναλτι.

Στα αξιοσημείωτα της ιστορίας των τελικών είναι ότι το 1962 δεν έγινε ποτέ ο τελικός, καθώς ο ημιτελικός ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στη Λεωφόρο δεν ολοκληρώθηκε. Ο αγώνας διακόπηκε στην παράταση επειδή είχε νυχτώσει και δεν ορίστηκε επαναληπτικός, με αποτέλεσμα εκείνη την χρονιά να μην υπάρξει κυπελλούχος. Το 1964 και πάλι διακόπηκε στην παράταση ο ημιτελικός του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού, μετά την εισβολή των οπαδών και των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου επειδή θεώρησαν ότι ο αγώνας ήταν στημένος. Αρχικώς δεν είχε οριστεί κυπελλούχος εκείνη τη χρονιά και μετά από χρόνια, η ΑΕΚ ήταν αυτή που κατέκτησε το Κύπελλο στα χαρτιά. Το 1969 κυπελλούχος αναδείχτηκε ο Παναθηναϊκός μετά από το στρίψιμο της δεκάρας! Ο αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1 στην κανονική διάρκεια και την παράταση και από την στιγμή που δεν προβλεπόταν τότε η διαδικασία των πέναλτι, ο νικητής κρίθηκε καθαρά από θέμα τύχης.

Ενας από τους εντυπωσιακότερους και παραγωγικότερους τελικούς έγινε το 1976 ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Ολυμπιακό, με τον Γηραιό να κατακτά τον μοναδικό τίτλο στην ιστορία του συλλόγου. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος 2-2, με τον Ηρακλή να παίρνει προβάδισμα δύο γκολ στην παράταση (102' Χατζηπαναγής, Γκέσιος 111') και τον Ολυμπιακό να καταφέρνει στα τελευταία λεπτά να στείλει το παιχνίδι στην διαδικασία των πέναλτι με τα γκολ των Καραβίτη (115') και Γκλέζου (119'). Στα πενάλτι ο Ηρακλής νίκησε 6-5 και κατέκτησε το Κύπελλο.

Το 1986 ο Παναθηναϊκός συνέτριψε τον Ολυμπιακό με 4-0, στη μεγαλύτερη νίκη των «πράσινων» επί του αιώνιου αντιπάλου τους στο θεσμό του Κυπέλλου. Το σκορ για το «τριφύλλι» άνοιξε ο Βαγγέλης Βλάχος στο 24', ο Χρήστος Δημόπουλος στο 52' έκανε το 2-0, ενώ ο Δημήτρης Σαραβάκος με δύο τέρματα (57', 72') διαμόρφωσε το τελικό 3-0, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το νταμπλ εκείνη τη χρονιά.

Το 1994, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ προσέφεραν πλούσιο θέαμα (3-3), σε ένα παιχνίδι που οδηγήθηκε στην παράταση και τα πέναλτι. Το «τριφύλλι» είχε προηγηθεί με τον Κριστόφ Βαζέχα στο 31', ενώ το αυτογκόλ του Στέλιου Μανωλά στο 54' είχε δώσει προβάδισμα δύο γκολ στον Παναθηναϊκό. Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τα γκολ του Αλέκου Αλεξανδρή (71') και Βασίλη Δημητριάδη (77'), ενώ στην παράταση προηγήθηκαν με το δεύτερο τέρμα του Αλεξανδρή (95'). Ο Δημήτρης Μάρκος στο 115' έκανε το 3-3, με τον Παναθηναϊκό να είναι πιο ψύχριαμος στα πέναλτι (4-2) και να κατακτά το Κύπελλο.

Το 2009 έγινε ο συναρπαστικότερος και εντυπωσιακότερος τελικός του θεσμού ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ. Η Ενωση με τα δύο γρήγορα γκολ του Ισμαελ Μπλάνκο (4', 8') πήρε προβάδισμα νίκης, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην ισοφάριση με τα τέρματα των Ματ Νταρμπισάιρ (47') και Ντουντού (69'). Ολοι πίστεψαν πως ο Νάτσο Σκόκο με το εντυπωσιακό τέρμα του στο 90' έδωσε το Κύπελλο στον «Δικέφαλο», όμως ο Νταρμπισάιρ στο 96' έστειλε με κεφαλιά τον καταπληκτικό, σε εξέλιξη, αγώνα στην παράταση. Εκεί οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με τον Λουτσιάνο Γκαλέτι στο 101', ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή έβγαλε την φανέλα του κατά την διάρκεια των πανηγυρισμών. Ο Σκόκο στο 106' διαμόρφωσε το τελικό 4-4, με την αναμέτρηση να οδηγείται στα πέναλτι. Χρειάστηκαν 34 εκτελέσεις πέναλτι πριν ο Αντώνης Νικοπολίδης χαρίσει το Κύπελλο στον Ολυμπιακό με συνολικό σκορ 19-18 (15-14 στα πέναλτι). Τα 34 πέναλτι αποτελούν ρεκόρ για τον θεσμό του Κυπέλλου, καθώς ξεπέρασαν τα 32 που είχαν εκτελεστεί στην αναμέτρηση Αναγέννηση Γιαννιτσών-ΠΑΟΚ 1-1 (15-16 στα πέναλτι) τη σεζόν 1985-1986.