Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014

Κέρκυρα - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Πολύτιμη νίκη με 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα σημείωσε στο «νησί των Φαιάκων» η Κέρκυρα στο ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδας, δεύτερη σε τέσσερις αγωνιστικές και πρώτη στην ιστορία σε επίπεδο Σούπερ Λίγκας για το συγκρότημα του Ιονίου. που έφτασε έτσι στους 7 βαθμούς, αφήνοντας στους 5 τους Ηπειρώτες.Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου άσκησε πίεση στους Γιαννιώτες από το πρώτο λεπτό, κερδίζοντας συνεχή κόρνερ στα πρώτα λεπτά αλλά χωρίς να αποκομίσει όφελος από τις «στημένες» μπάλες.Αντίθετα, παρά την υπεροχή τους οι «Φαίακες» έκλεισαν μεν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι 1-0 αλλά το γκολ σημείωσε αντίπαλος και συγκεκριμένα ο Μιχαήλ στο 29ο λεπτό, όταν στο γύρισμα του Κόντου έβαλε άσχημα το πόδι στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη.Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας κέρδισε πολύ σε ποιότητα, αφού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με στόχο να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα.Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη απείλησαν στο 56΄, όταν ο Σέτκους απέκρουσε το σουτ του Τσάβες και στο 69΄, με τον Κοροβέση να μην μπορεί από κοντά να κάνει την προβολή.Η Κέρκυρα από την πλευρά της είχε μόνο δύο ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, την πρώτη στο 83΄ με τον Βελλίδη να νικά τον Μαρκόφσκι και τη δεύτερη στη φάση του 2-0, που σημείωσε ο Ζορμπάς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν πέρασε όλη την άμυνα του ΠΑΣ για να σκοράρει.