Τρίτη 26 Ιουλίου 2011

Με επιτυχία στέφθηκε ο πρώτος ορεινός μαραθώνιος Ζαγορίου...

Ο πρώτος μαραθώνιος ορεινού τρεξίματος στο Ζαγόρι,ολοκληρώθηκε την περασμένη Κυριακή σημειώνοντας ιδιαίτερη επιτυχία. 142 αθλητές τερμάτισαν τη διαδρομή των 42 χιλιομέτρων και 125 τον μικρότερο αγώνα των δέκα χιλιομέτρων.Στην 1η θέση τερμάτισε ο Αλέξης Γκούνκο από το Μέτσοβο,σε χρόνο 4 ώρες 44 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα, που έκοψε το νήμα μαζί με τον Νίκο Καλοφύρη από το Ανήλιο Μετσόβου. Ουσιαστικά οι δύο δρομείς τερμάτισαν μαζί και σε μία ωραία στιγμή(φωτο)ο ένας παρότρυνε τον άλλον να κόψει πρώτος το νήμα.Στην 3η θέση τερμάτισαν οι Νίκος Κωστόπουλος και Ηρακλής Μωϋσίδης σε 4 ώρες 57 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα.Στην κατηγορία των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Ιρένα Μαλιμπόρσκα – Κυριάκου, 2η τερμάτισε η Μάρα Καλογήρου και 3η η Αγγελική Γκρέμου.