Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2014

Ανατροπή στα Γιάννενα για Καλλονή - “Κατηφόρα” για ΠΑΣ

Μπορεί η Καλλονή να έμεινε πίσω στο σκορ στους “Ζωσιμάδες, αλλά με δύο γκολ στην επανάληψη έφυγε με το διπλό από τα Γιάννενα (2-1). Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τον ΠΑΣ που βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση στο δεύτερο γύρο. Πρωταγωνιστής για τους νησιώτες ο Λεοζίνιο.Με την έναρξη του παιχνιδιού, ο ΠΑΣ κατάφερε να αιφνιδιάσει και να φτάσει στο 1-0, με το πρώτο τέρμα του Ακόστα με την φανέλα του “Άγιαξ της Ηπείρου” στο 10'. Στην συνέχεια όμως η Καλλονή ανέβασε την απόδοση της και έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με το δοκάρι του Μαρσέλο (19').Οι νησιώτες πίεσαν ακόμα περισσότερο, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Ο Λεοζίνιο στο 36' πέρασε τους προσωπικούς του αντιπάλους, αλλά καθυστέρησε να κάνει το σουτ από καλό σημείο, ενώ στο 42' ο Βελλίδης έδιωξε εκπληκτικά το σουτ του Μαρσέλο.

Το ματς στην επανάληψη ήταν πιο μοιρασμένο, με τους φιλοξενούμενους πάντως να είναι καλύτερο και τον Βελλίδη -όπου χρειάζεται- να κρατά όρθιο τον ΠΑΣ. Τελικά ο Λεοζίνιο ήταν αυτός που με εκτέλεση φάουλ -η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι- έφερε στο 67' το ματς στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έφτασαν μια ανάσα από το 1-2, αλλά ο Βελλίδης είπε “όχι” στο σουτ του Άλβες.Τελικά το τέρμα που έκρινε και τη νίκη για τις “σαρδέλες” ήρθε στο 81' με τον Περόνε, μετά από προσπάθεια του Μανούσου

ΠΑΣ Γιάννινα (Τσιώλης): Βελλίδης, Σονγκό (Κοροβέσης 46'), Ντάσιος, Κολοβέτσιος, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Λίλα (Χαρίσης 53'), Στρούνα, Ακόστα, Ίλιτς, Κυβελλίδης (Μπέριος 60'),

ΑΕΛ Καλλονής (Ματζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Ποντάνι, Χωριανόπουλος, Ζακουανί, Μαρσέλο (Φουρλάνος 81'), Κεϊτά (Φαρία 76'), Λεοζίνιο, Νιαμπούγιου, Μανούσος, Περόνε (Καζάκης 84').