Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017

Έκανε το 2/2 ο ΟΣΦΠ, πρώτη νίκη για ΠΑΟ

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός κέρδισαν αμφότεροι τις εντός έδρας αναμετρήσεις τους για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν της Μάλαγα στο Σ.Ε.Φ. με σκορ 80-75, ενώ ο Παναθηναϊκός νίκησε τη γερμανική Μπάμπεργκ με σκορ 93-83.Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε για ένα ακόμα παιχνίδι χωρίς το Βασίλη Σπανούλη στη σύνθεση του, όμως αυτό δεν τον εμπόδισε να πετύχει τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Euroleague. Οι παίχτες του Σφαιρόπουλου ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούνταν με δέκα πόντους (21-11). Η Μάλαγα όμως ήταν καλύτερη στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να τελειώνουν το ημίχρονο με σκορ 37-33. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός άνοιξε και πάλι τη διαφορά στους οχτώ πόντους με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-49.

Η ισπανική ομάδα προσπάθησε να κλέψει το παιχνίδι όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε την σοβαρότητά του και την ψυχραιμία του, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη, παρά τους 28 πόντους που δέχτηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Κορυφαίοι για την ελληνική ομάδα ήταν οι Τόμπσον που είχε 15 πόντους και Μιλουτίνοφ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από κοντά και ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού που είχε συνεισφορά στη νίκη (9 πόντους/6 ριμπάουντ/3 ασίστ) κυρίως στο τέλος, που η ομάδα του χρειαζόταν καθαρό μυαλό. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι δύο ψηλοί Μούσλι (12 πόντους/7 ριμπάουντ) και Όγκουστιν (12 πόντους/4 ριμπάουντ), ενώ καλός ήταν και ο Μιλοσάβλιεβιτς (14 πόντους/5 ριμπάουντ).
Τα δεκάλεπτα: 21-11, 37-33, 59-47, 80-75

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6, Παπαπέτρου 7(1), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 12, 5 ριμπ.), Στρέλνιεκς 5(1), Πρίντεζης 9, 6 ριμπ.), Παπανικολάου 6(1 τρ., 3 ριμπ., 2 ασ.), Μάντζαρης 9(1), Ρόμπερτς 9, Μπόγρης, Τόμπσον 15(2).

Μάλαγα (Πλάθα): ΜακΚόλουμ 14(1), Ντίαθ 3(1), Σαλιν 1, Ντίεθ, Μιλοσάβλιεβιτς 14(2), Νέντοβιτς 7, Σερμαντίνι 5,Ογκουστίν 12, Σουάρεθ 7, Μούσλι 12.

Στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη στο κλειστό του Ο.Α.Κ.Α., ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε τη νίκη απέναντι στη Μπάμπεργκ με τον Καλάθη να έχει καταλυτικό ρόλο. Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και φτάνοντας ακόμα και στους 18 πόντους τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο οι πράσινοι δε δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα απέναντι στην ομάδα του Τρινκιέρι. Βέβαια οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν το παιχνίδι και κατάφεραν στο τέλος να ρίξουν τη διαφορά σε πιο λογικά επίπεδα. Για τους γηπεδούχους ο καλύτερος παίχτης ήταν αναμφισβήτητα ο Καλάθης με 23 πόντους αλλά και 6 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Σίγκλετον που είχε double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τη γερμανική ομάδα ξεχώρισε ο Ραντόσεβιτς με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ καλός ήταν και ο Χίκμαν με 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-15, 43-35, 69-56, 93-83
Παναθηναϊκός Superfoods (ΤσάβιΠασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (2), Ρίβερς 8 (1), Παππάς 8, Ντένμον 3 (1), Γκιστ 11 (1), Βουγιούκας 11, Λεκαβίτσιους 10 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ 4, Λοτζέσκι, Καλάθης 23 (3)
Μπάμπεργκ (Αντρέα Τρινκιέρι): Χάκετ 8 (1), Χίκμαν 19 (4), Ζήσης 2, Νίκολιτς 8 (1), Στάιγκερ 6 (2), Μίτροβιτς, Λο 5 (1), Ολίντε 2, Ράμπιτ 6, Χέκμαν 2, Ραντόσεβιτς 19, Τέιλορ 6