Πέμπτη 16 Νοεμβρίου 2017

«Άλωσε» την Πόλη ο Ολυμπιακός, καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός {Του Δημήτρη Κοσίνα}

Ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός κατέκτησαν δύο πολύτιμες νίκες για τη συνέχεια της διοργάνωσης για την 7η αγωνιστική της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν χθες από την έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Φενερμπαχτσέ, με σκορ 83-90 και ο Παναθηναϊκός διέλυσε την ρωσική Χίμκι στο Ο.Α.Κ.Α. με σκορ 93-65.

Ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετική εικόνα σε μία δύσκολη έδρα, χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη για ακόμα ένα παιχνίδι, κατορθώνοντας να φτάσει στην παράταση στο σπουδαίο διπλό. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος μέχρι περίπου το 18΄, αφού οι ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ. Όμως από εκείνο το σημείο και μέχρι οι ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια, ο Ολυμπιακός είχε λανθασμένες επιλογές στην επίθεση και επέτρεψε στην ομάδα του Ομπράντοβιτς να χτίσει μια διψήφια διαφορά (40-30) στη λήξη του ημιχρόνου. Και στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Σφαιρόπουλου μπήκε νωθρά με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 13 πόντους (47-34). Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει το παιχνίδι. Με ένα σερί 13-2 μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (49-47) στο 25΄. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 57-53.

Στην τέταρτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 11 πόντους (60-71), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης, πίεσαν τους φιλοξενούμενους, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και κάποια λάθη που έκαναν οι παίχτες του Σφαιρόπουλου, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν και να στείλουν τον αγώνα στην παράταση. Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε από αυτή την εξέλιξη και μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει τον αγώνα. Με το σκορ στο 15-8 στο έξτρα πεντάλεπτο κατόρθωσε να «αλώσει» την έδρα της Φενερμπαχτσέ. Ο Πρίντεζης είχε κομβικό ρόλο στη νίκη του Ολυμπιακού (18 πόντους/7 ριμπάουντ), όπως και ο Ρόμπερτς, που σημείωσε 21 πόντους, στο καλύτερο παιχνίδι του μέχρι τώρα με την «ερυθρόλευκη» φανέλα. Πολύ καλός και ο Στρέλνιεκς, με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75 κ.α., 83-90 παρ.
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 2, Μέλι 11 (1), Γουοναμέικερ 15 (2), Σλούκας 13 (1), Νάναλι 22 (3), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 8, Ντατόμε 8 (1).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 9, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 10, Στρέλνιεκς 16 (4/7τρ.), Πρίντεζης 18 (7ριμπ.), Παπανικολάου 7 (5ριμπ., 6ασ.), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 21 (5/7τρ.), Γουίλτζερ, Τόμπσον 9 (1).

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με εύκολο τρόπο της Χίμκι, με σκορ 93-65. Οι «πράσινοι», ήταν σε καταπληκτική μέρα πίσω από τα 6.75, ευστοχώντας σε 17 τρίποντα, αλλά έπαιξαν και φοβερή άμυνα. Ο Μάρκους Ντένμον ήταν σίγουρα ο παίχτης που ξεχώρισε στη νίκη απέναντι στη ρωσική ομάδα, αφού σημείωσε 24 πόντους με 7 εύστοχα τρίποντα. Καλή εμφάνιση και ο Καλάθης (11πόντους/11 ασίστ), ενώ κομβική ήταν και η παρουσία του Θανάση Αντετοκούνμπο, που έπαιξε καταπληκτική άμυνα στον ηγέτη της Χίμκι, Σβέντ, βγάζοντάς τον εκτός ρυθμού, ενώ σημείωσε και 9 πόντους κατεβάζοντας παράλληλα και 5 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 26-16, 46-27, 72-49, 93-65
Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (2), Ρίβερς 5 (1), Παππάς 3 (1), Ντένμον 24 (7), Γκιστ 12 (1), Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 6 (2), Όγκαστ, Λοτζέσκι 10 (2), Καλάθης 11, Αντετοκούνμπο 9 (1)
Χίμκι (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 8, Σβεντ 17 (2), Βιάλτσεφ, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 2, Μόνια 6 (2), Τοντόροβιτς 4, Ζούμπκοφ 9, Άντερσον 9 (1), Τζένκινς 8, Τόμας 2