Πέμπτη 26 Οκτωβρίου 2017

Μεγάλο «διπλό» ο Ολυμπιακός, υπέκυψε στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ ο ΠΑΟ {Του Δημήτρη Κοσίνα}

Μία νίκη και μία ήττα ήταν τα αποτελέσματα των ελληνικών ομάδων στην 3η αγωνιστική της Euroleague. Συγκεκριμένα ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να δείξει ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο στη Ρωσία, απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και μοιραία γνώρισε την ήττα με σκορ 81-63. Η «ρωσική αρκούδα», ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 27-15. Η ομάδα του Ιτούδη συνέχισε δυναμικά και δεν άφηνε περιθώρια στο «τριφύλλι». Το δεύτερο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από την αποβολή των Ντε Κολό και Γκίστ, για αψιμαχία που είχαν, μετά από χτύπημα του παίκτη της ρωσικής ομάδας στον αμερικάνο φόργουορντ του Παναθηναϊκού. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-33.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Πασκουάλ έδειξε να βρίσκει τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο και να μειώνει μάλιστα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στο τέλος της περιόδου (60-51). Όμως η Τσσκα, παρουσίασε και πάλι στο τέταρτο δεκάλεπτο, τη σοβαρότητα και το καθαρό μυαλό που είχε σε όλο ματς και κατάφερε να φτάσει στην εύκολη τελικά για αυτήν νίκη. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Ροντρίγκεζ που ήταν ο παίκτης «ορχήστρα», τελειώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους και 9 ασίστ. Καταπληκτικό παιχνίδι και από τον Χάινς που έκανε θραύση στη ρακέτα (21 πόντους/4 ριμπάουντ/4 κλεψίματα). Από πλευράς Παναθηναϊκού ξεχώρισαν οι Ρίβερς (17 πόντους) και Σίγκλετον (10 πόντους/6 ριμπάουντ). Την Παρασκευή ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Φενέρμπαχτσε στο Ο.Α.Κ.Α.

Δεκάλεπτα: 27-15, 43-33, 60-51, 81-63
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 4, Φριτζόν 2, Βέστερμαν 5 (1), Ροντρίγκεθ 25 (5), Βοροντσέβιτς 2, Κλάιμπερν 7 (1), Χίγκινς 9 (1), Χριάπα 2, Κουρμπανόφ 2, Χάινς 21, Χάντερ 2
Παναθηναϊκός Superfoods (ΤσάβιΠασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2), Ρίβερς 17 (3), Παππάς, Ντένμον, Γκιστ, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 9 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ 8, Λοτζέσκι 6 (2) Καλάθης 7, Αντετοκούνμπο 6 (1)

Από την άλλη μεριά, ο Ολυμπιακός συνέχισε νικηφόρα τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις, αφού επιβλήθηκε της Μακάμπι στο Τελ Αβιβ με σκορ 68-69. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου παρουσιάστηκε σοβαρή και κατέκτησε το «διπλό» σε μία δύσκολη έδρα, φτάνοντας παράλληλα στις τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Το παιχνίδιήταν πολύ ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν με διψήφιες διαφορές. Το ημίχρονο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με δύο πόντους (33-35). Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με οχτώ πόντους λίγο πριν τη λήξη της περιόδου (43-51), για να αντέξει μέχρι το τέλος του αγώνα στην αντεπίθεση της Μακάμπι και να κατακτήσει την πολυσήμαντη νίκη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πρίντεζης (21 πόντους),με τα κρίσιμα καλάθια που πέτυχε σε ένα ακόμα παιχνίδι. Καλός και ο Μιλουτίνοφ (8 πόντους/8 ριμπάουντ). Από τους γηπεδούχους μεγάλο παιχνίδι από τον Κόουλ (22 πόντους/7 ριμπάουντ), που αστόχησε όμως στην τελευταία επίθεση της ομάδας του. Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Πέμπτη τη Χίμκι στο Σ.Ε.Φ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 45-51, 68-69
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 2, Ρολ 7 (1), Κέιν 6, Τάιους 6, Ντιμπαρτολομένο 4, Κοέν, Κόουλ 22 (1), Μπόλντεν 7, Παραχούσκι, Ζούσμαν, Τζάκσον 14 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 8, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 4, Αγραβάνης 3 (1), Μιλουτίνοβ 8 (8 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1), Πρίντεζης 21 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές), Παπανικολάου 7 (9 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 4, Τόμπσον 4.