Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017

Συντριβή για Παναθηναϊκό, με το δεξί ο Ολυμπιακός {Του Δημήτρη Κοσίνα}

Ένα πολύ κακό πρόσωπο παρουσίασε στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με το βαρύ 98-71. Η ομάδα του Πασκουάλ παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών, σε μία δύσκολη έδρα, κόντρα στην ανανεωμένη Μπαρτσελόνα και φυσιολογικά γνώρισε την ήττα. Παρότι στο ημίχρονο οι πράσινοι βρισκόταν κοντά στο σκορ 40-35, στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν διψήφιες διαφορές, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο τέταρτο δεκάλεπτο στο οποίο κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ, βάζοντας 33 πόντους κόντρα στην κακή άμυνα του Παναθηναϊκού. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σεραφέν, που δεν είχε αντίπαλο, τελειώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ κομβικοί ήταν και οι Μοερμάνμε 16 πόντους/11 ριμπάουντ και Ερτέλ με 10 πόντους/9 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους, διασώθηκαν οι Παππάς με 20 πόντους/4 ριμπάουντ και ο Καλάθης με 14 πόντους/4 ριμπάουντ/6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 40-35, 65-54, 98-71
Μπαρτσελόνα (Αλόνσο): Σεραφέν 24 (9/12 δίπ., 9 ριμπ. σε 23'54''), Ρίμπας 11 (3), Γκαρσία 5 (1), Πρέσεϊ 9 (6 ασ.), Ερτέλ 10 (9 ασ.), Βεζένκοφ, Οριόλα 10 (1), Κόπονεν 5 (1), Τόμιτς 2, Μοερμάν 16 (2 τρίπ., 11 ριμπ.).
Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1/8 σουτ, 5/12 βολ., 4 κοψ.), Ρίβερς 10 (1), Παππάς 20 (1), Ντένμον 1, Γκιστ 4, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Λοτζέσκι 7, Καλάθης 14 (4 ριμπ., 6 ασ.), Αντετοκούνμπο 2.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη μεριά ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην φετινή Euroleague, αφού επιβλήθηκε της Μπασκόνια με σκορ 75-64. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε με εύκολο τρόπο στην νίκη. Παρά την απουσία των Σπανούλη και Ρόμπερτς, οι ερυθρόλευκοι έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο, με τον Πρίντεζη να κάνει ένα ακόμα καλό παιχνίδι με 17 πόντους και τους Αγραβάνη 13 πόντους/5 ριμπάουντ και Παπανικολάου 11 πόντους/4 ριμπάουντ/4 ασίστ να ακολουθούν.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 41-33, 60-49, 75-64
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 2, Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 13 (1), Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 8 (2), Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 2, Μπόγρης, Τόμπσον 8.

Μπασκόνια (Πριχιόνι): Βιλντόσα, Τίμα 3 (1), Φόιγκτμαν 11 (2), Χουέρτας 10 (1), Τζάνινγκ 5 (1), Ντιόπ 7 (1), Γκρέιντζερ 12, Πουαριέ 3, Σενγκέλια 13, Ντελφίνο.