Παρασκευή 19 Μαΐου 2017

Διπλό ο Πανιώνιος, χαμός στη Λεωφόρο {Του Δημήτρη Κοσίνα}

Επεισοδιακή ήταν η 2η αγωνιστική που πραγματοποιήθηκε χτες για τα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος. Στον πρώτο, χρονικά, αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Ο.Α.Κ.Α., ο μαχητικός Πανιώνιος κατόρθωσε να επιβληθεί εκτός έδρας της ΑΕΚ με σκορ 0-1. Οι «κυανέρυθροι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7΄ με τον Γεσίλ να τελειώνει υποδειγματικά την εξαιρετική αντεπίθεση που εκδήλωσαν οι παίχτες του Πανιωνίου. Ο Πανιώνιος ήταν πολύ διαβασμένος, έδωσε στην ΑΕΚ την κατοχή της μπάλας, όμως η ομάδα του Χιμένεθ δεν μπορούσε να κάνει ουσιαστικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η ΑΕΚ πίεσε περισσότερο προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση, έχασε φάσεις, με καλύτερη την κεφαλιά του Βράνιες στο 52΄, αλλά και το μακρινό σουτ του Γκάλο που απέκρουσε με υπερένταση ο Γιαννιώτης στο 79΄. Βέβαια η μεγαλύτερη φάση για τον δικέφαλο σημειώθηκε στο 89΄, έπειτα από σέντρα του Σιμόες που κόντραρε σε αμυντικό του Πανιωνίου με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους παίχτες του Πανιωνίου να πανηγυρίζουν το σπουδαίο διπλό και του παίχτες της ΑΕΚ να χάνουν τεράστια ευκαιρία για να εδραιώσουν τη θέση τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο. Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από μεγάλη ένταση και νεύρα ανάμεσα στου παίχτες των δύο ομάδων. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, αφού μόλις στο 10΄προηγήθηκε στο σκορ έπειτα από ασίστ του Μολίνς και γκολ του Μπεργκ. Στο 20΄όμως ο διαιτητής Κομίνης απέβαλε τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού Οδυσσέα Βλαχοδήμο και κάπου εκεί το παιχνίδι άρχισε να χάνει την ηρεμία του. Ο Κάτσε είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 23΄. Στο 51΄ ο Κομίνης έβγαλε τη δεύτερη κίτρινη στον Ουάρντα και η αριθμητική ισορροπία επανήλθε για τις δύο ομάδες. Όμως στο 53΄ τα αίματα άναψαν ξανά, όταν υπήρξε συμπλοκή μεταξύ των παιχτών των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο έπειτα από μία στατική φάση για τον ΠΑΟΚ. Στο ίδιο λεπτό ήρθε το τελειωτικό χτύπημα για τον αγώνα, αφού από την κερκίδα εκσφενδονίστηκε ένα κουτάκι από μπύρα στο κεφάλι του προπονητή του ΠΑΟΚ, Βλάνταν Ίβιτς, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί και να υπάρξει οριστική διακοπή του αγώνα από τον διαιτητή. Πλέον ο Παναθηναϊκός απειλείται με βαριές τιμωρίες μεταξύ των οποίων πρόστιμο 30.000 έως 50.000 ευρώ και μία έως δύο αγωνιστικές κεκλεισμένων των θυρών για το πέταγμα του αντικειμένου. Όσον αφορά τη διακοπή του αγώνα, προβλέπεται αφαίρεση τριών βαθμών από τα πλέι οφ και επίσης αφαίρεση δύο βαθμών από το επόμενο πρωτάθλημα.