Δευτέρα 15 Μαΐου 2017

Προβάδισμα για την ΑΕΚ στην έναρξη των πλέι οφ {Του Δημήτρη Κοσίνα}

Χτες πραγματοποιήθηκε η 1η αγωνιστική για τα πλέι οφ της ελληνικής Σούπερ Λιγκ. Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο γήπεδο της Τούμπας την ΑΕΚ, η οποία επιβλήθηκε με σκορ 0-1 με γκολ του Ντίντακ στο 10΄. Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ με κορυφαίες το τετ α τετ του Μάνταλου στο  14΄ αλλά και τη χαμένη προσπάθεια του Αραούχο στο 16΄, όμως ο Γλύκος ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και σταμάτησε τους αντιπάλους και στις δύο φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δε βρήκαν ποτέ ρυθμό και το ματς χαρακτηρίστηκε από νευρικότητα. Έτσι η ΑΕΚ έφυγε με το διπλό από την Τούμπα, παίρνοντας μία μίνι ρεβάνς για το χαμένο τελικό του κυπέλλου την προηγούμενη εβδομάδα.

Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής, Πανιώνιος και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης. Ο Πανιώνιος πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα μόλις στο 12΄, αφού ο Ζέκα σταμάτησε αντικανονικά τον Μασούντ και αντίκρισε δικαιολογημένα την κόκκινη κάρτα. Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έπαιζε με παίχτη λιγότερο, κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ στο 38΄ έπειτα από εξαιρετικό πλασέ του Μάρκους Μπεργκ και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ. Στην επανάληψη ο Πανιώνιος μπήκε αποφασισμένος να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασε στο 56΄ στην ισοφάριση με κεφαλιά του Μασούρα. Οι δύο ομάδες δεν πέτυχαν κάποιο άλλο γκολ και τελικά μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας. Στην ειδική βαθμολογία των πλέι οφ, μετά την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής, στην κορυφή βρίσκεται η ΑΕΚ με 3 βαθμούς με τους ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό να ακολουθούν με 2 βαθμούς και τον Πανιώνιο να βρίσκεται στην τελευταία θέση με 1 βαθμό.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Κοσίνας, Αθλητικός Δημοσιογράφος