Κυριακή 5 Μαρτίου 2017

Μπασκετικό show: ΙΙΕΚ ΔΕΛΤΑ - Μ.Μ.Ε 63-60 {photos}

Νικηφόρα ξεκίνησε και στην επόμενη φάση του Εργασιακού Πρωταθλήματος το Ι.Ι.Ε.Κ ΔΕΛΤΑ. Περίπου 200 φίλαθλοι βρέθηκαν στο Πανεπιστήμιο για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση μεταξύ των Μ.Μ.Ε και του Ι.Ι.Ε.Κ ΔΕΛΤΑ. Υπήρξε ένα πολύ όμορφο αγωνιστικά παιχνίδι που δεν έλειψαν όμως τα νεύρα, οι αψιμαχίες αλλά και οι τεχνικές ποινές. Πιο αναλυτικά μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης υπήρξε ένταση με τον διαιτητή να κάνει τις απαραίτητες συστάσεις στην ομάδα των Μ.Μ.Ε ενώ τεχνική ποινή και 3 βολές έδωσε ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, υπέρ της Ομάδας των δημοσιογράφων. Το σκορ ήταν 16-11 υπέρ του ΙΙΕΚ ΔΕΛΤΑ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπασκετικό σόου προετοίμαζε ο Κουλουμπής, παίκτης των Δέλτα που βομβάρδιζε συνεχώς το αντίπαλο καλάθι από τη γραμμή των 6,75 και οδήγησε την ομάδα του με σχεδόν 20 πόντους διάφορα στα αποδυτήρια διαμορφώνοντας το 39-22.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα του ημιχρόνου τα Μ.Μ.Ε μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και πάσχιζαν να μειώσουν την διαφορά. Πολλά φάουλ χαρακτήρισαν το 3ο μέρος ενώ υπήρξαν και αρκετά λάθη και κλεψίματα. Το αποτελέσματα ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο -8 και να διαμορφώσουν το 48-40. Σε μπασκετικό θρίλερ μεταμορφώθηκε το 4ο και τελευταίο μέρος αφού η διαφορά των 2 ομάδων λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη έφτασε και στους 3 πόντους με τo Ι.Ι.Ε.Κ. ΔΕΛΤΑ «στο τιμόνι», που πήρε τελικά με ψυχραιμία και πάθος μια σπουδαία νίκη σε έναν δύσκολο όμιλο με το τελικό σκορ να λήγει 63-60.

Σπουδαστές Δημοσιογραφίας Ι.Ι.Ε.Κ Δέλτα: Νικολέτα Λιοντου, Παναγιώτης Μαλτεζος, Άγγελος Χορτης