Τρίτη 16 Αυγούστου 2016

Ολυμπιακοί Αγώνες: Θέλει μετάλλιο ο Γιαννιώτης - Τα βλέμματα σε πόλο και Στεφανίδη

Ο σπουδαιότερος σύγχρονος Έλληνας αθλητής ολοκληρώνει την τεράστια καριέρα του με την 5η Ολυμπιακή συμμετοχή του, διεκδικώντας το μοναδικό μετάλλιο που λείπει από την πλούσια συλλογή του. Στα 36 του χρόνια, ο Σπύρος Γιαννιώτης θα «πέσει» στις 15:00 το απόγευμα της Τρίτης 16/8 ώρα Ελλάδας στα νερά της Κοπακαμπάνα για τον αγώνα 10 χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο από τη 4η θέση που κατέλαβε πριν τέσσερα χρόνια στο Λονδίνο. Ο,τι κι αν συμβεί, βέβαια, ο Κερκυραίος θα αποσυρθεί από την ενεργό δράση με το κεφάλι ψηλά, όπως προστάζουν οι δύο παγκόσμιοι και οι δύο ευρωπαϊκό τίτλοι του, τα 12 μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις.

Ο Γιαννιώτης είναι ο μεγαλύτερος σε ηλικία από τους 25 κολυμβητές που θα αγωνιστούν. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει την ταχύτητα των υπολοίπων, ιδιαίτερα της νεότερης γενιάς του open water, αλλά η εμπειρία του μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμη στη μάχη με τα κύματα της Κοπακαμπάνα. Γενικά ο Έλληνας πρωταθλητής συνήθως ευνοείται στους αγώνες που διεξάγονται στη θάλασσα, αλλά όλα αυτά είναι θεωρητικά.

Ελπίδες για ένα μετάλλιο έχει η Κατερίνα Στεφανίδη
Ελπίδες για ένα μετάλλιο έχουμε και με την Κατερίνα Στεφανίδη, η οποία ρίχνεται στη μάχη των προκριματικών στο επί κοντώ (Τρίτη 16/8 15:45). Πρόσφατη επιτυχία της, η κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου που έγινε στο ιστορικό Ολυμπιακό Στάδιο του Αμστερνταμ. Η Κατερίνα Στεφανίδη με άλμα στα 4 μέτρα και 81 εκατοστά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ.  Η άλλη μας ελπίδα, η Νικόλ Κυριακοπούλου, δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό της και να είναι παρούσα στους προκριματικούς του επί κοντώ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Στα προημιτελικά του πόλο, η Ελλάδα αντιμετωπίζει στις 18:20 την Ιταλία, με «έπαθλο» μία θέση στην τετράδα που θα διεκδικήσει τα μετάλλια. Η τελευταία ανάλογη συνάντηση ήταν πριν από περίπου ένα χρόνο, στον «μικρό» τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Καζάν, όταν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 11-9 στα πέναλτι και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, αλλά και το «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ενδιάμεσα, τον Ιούνιο, οι δύο ομάδες έπαιξαν δύο φορές στην τελική φάση του World League, στην Κίνα, με ισάριθμες ελληνικές νίκες (15-4 στον όμιλο και 11-7 στον «μικρό» τελικό).

Η Ιταλία πέρασε ως τρίτη από τον Β' όμιλο, με απολογισμό τρεις νίκες και δύο ήττες. Επικράτησε 9-8 της Ισπανίας, 11-8 της Γαλλίας και 6-5 του Μαυροβουνίου, ενώ έχασε 10-7 από την Κροατία και με το ίδιο σκορ από τις ΗΠΑ. Ο νικητής της αναμέτρησης της Ελλάδας με την Ιταλία θα παίξει στον ημιτελικό της Πέμπτης με το νικητή του Σερβία-Ισπανία, ενώ οι ηττημένοι των ίδιων αγώνων θα αγωνιστούν την ίδια ημέρα για τις θέσεις 5-8.

Την πρόκριση στον τελικό του ντουέτου (Τρίτη 20:00) στην συγχρονισμένη κολύμβηση, «σφράγισαν» οι Ευαγγελία Πλατανιώτη και Εβελίνα Παπάζογλου. Το ελληνικό δίδυμο κατετάγη 10ο και στο τεχνικό πρόγραμμα με 85.3550 βαθμούς και ολοκλήρωσε τον προκριματικό καταλαμβάνοντας τη 10η θέση με συνολική βαθμολογία 171.4550. Έτσι οι δύο Ελληνίδες αθλήτριες πέρασαν στον τελικό, όπου μεταφέρουν τη σημερινή βαθμολογία από το τεχνικό μέρος και θα εκτελέσουν εκ νέου το ελεύθερο πρόγραμμα. Από το άθροισμα των δύο βαθμολογιών θα προκύψει η τελική κατάταξη, με το στόχο της οκτάδας πάντως να φαντάζει πλέον αρκετά δύσκολος.

Στον τελικό προκρίθηκαν και οι αδελφές Αννα-Μαρία και Ειρήνη-Μαρίνα Αλεξανδρή, οι οποίες εκπροσωπούν την Αυστρία και κατετάγησαν 12ες με 170.3304β. Μακράν πρώτες ήταν φυσικά οι Ρωσίδες Ναταλία Ιστσένκο/Σβετλάνα Ρομάσινα (194.5244β.), οι οποίες είναι απίθανο να χάσουν το χρυσό μετάλλιο.

Στην Ιστιοπλοΐα, με εντυπωσιακή αντεπίθεση στη 12η ιστιοδρομία, ο Γιάννης Μιτάκης πήρε την 3η θέση και πρόλαβε στο... νήμα να κατακτήσει τη 10η της γενικής στα Finn. Ετσι απέκτησε την τελευταία στιγμή το δικαίωμα να συμμετάσχει στη Medal Race, καθώς ισοβάθμησε με τον Αυστραλό Λίλι Τζέικ στους 88 β.π. αλλά είχε καλύτερες ιστιοδρομίες.  Εξαιρετική η παρουσία του Παναγιώτη Μάντη και του Παύλου Καγιαλή στην 7η ιστιοδρομία των 470. Το ελληνικό πλήρωμα κατέκτησε την 5η θέση και ανέβηκε στην 3η της γενικής κατάταξης με 32 βαθμούς ποινής.

Τέλος, οι δύο Κύπριοι άλτες, Δημήτρης Χονδροκούκης και Κυριάκος Ιωάννου, οι οποίοι υπερέβησαν τα 2.26μ., κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό του ύψους ανδρών (στις 02:30 τα χαράματα της Τετάρτης 17 Αυγούστου). Και οι δύο αθλητές εμφανίζονται πανέτοιμοι για τη μεγάλη πρόκληση του τελικού.Ο Κώστας Μπανιώτης δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του ύψους ανδρών. Ο Έλληνας πρωταθλητής με 2.22μ στην 3η προσπάθεια κατετάγη 17ος στο Α' προκριματικό γκρουπ, 34ος στο σύνολο, και αποκλείστηκε.