Παρασκευή 11 Μαρτίου 2016

Την καλύτερη ελληνική επίδοση των τελευταίων ετών σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, έκανε ο Απόστολος Αγγέλης!

Την καλύτερη ελληνική επίδοση των τελευταίων ετών σε παγκόσμιο πρωτάθλημα αντρών έκανε ο Απόστολος Αγγέλης που διεξάγεται στο Οσλο της Νορβηγίας (3-13.03.2016). Ο πρωταθλητής από το Ανήλιο Μετσόβου,αγωνίστηκε σε δύο αγωνίσματα: στο αγώνισμα των 20 χλμ με χρόνο 58:12.1, 17/20 πετυχημένες βολές και 145,76 βαθμούς κατετάγη στην 79η θέση από 99 αθλητές που τερμάτισαν. Στα 10 χλμ τερμάτισε στην 94 θέση από 102 αθλητές με χρόνο 30:40.7. 3 άστοχες βολές και 159,07 βαθμούς. Το σημαντικό για αυτόν τον αθλητή είναι ότι κέρδισε αθλητές με πολύ καλύτερη βαθμολογία και περγαμηνές, έκανε ατομικό ρεκόρ σε μια ακόμη μεγάλη διοργάνωση και βελτίωσε τη βαθμολογική θέση της χώρα μας στην γενική κατάταξη. Το μέλλον του ανήκει και οι προσωπικές του φιλοδοξίες δεν σταματάνε σε αυτή την επιτυχία.